ОСТАННІ НАДХОДЖЕННЯ
Авторський рейтинг від 5,25 (вірші)

Світлана Пирогова
2024.05.03 10:49
Молитва - і подяка, і благання,
В ній розум і сердечні відчуття,
На Божу поміч щире сподівання.
Молитва - і подяка, і благання,
Очищення душі із завмиранням,
В один потік - духовності злиття.
Молитва - і подяка, і благання,
В ній розум і сердечні в

Леся Горова
2024.05.03 08:07
Зайду і трепетно відкрию скриню.
Зчорнілий дуб вже шашлем поточило.
Відчую там прозорі світлі тіні
Всіх тих, кому вона давно служила.

Уже й шафИ блищали поліроллю,
Сучасні меблі зваблювали хату.
Та мабуть не хватало сили волі

Артур Курдіновський
2024.05.03 06:09
Послухай, враже! Твій огидний дотик
Відбитий міццю наших контратак.
Ти думав, Харків мій - слухняний котик?
Запам'ятай: мій Харків - це їжак,
Злопам'ятний та дуже небезпечний!

Серця здолати наші ти не зміг.
Всі балачки про дружбу - недоречні!

Віктор Кучерук
2024.05.03 05:47
Вже не біліє снігом хата
І бур’янами поросло
Оце подвір’я довгувате,
Де найзатишніше було.
Покриті шаром пилу вікна
Вже не блищать ні вдаль, ні ввись, –
І півень той не кукурікне,
Що навстріч біг мені колись.

Ілахім Поет
2024.05.03 01:37
І доки в’ється життєва пряжа, і робить оберт веретено, а кров у жилах така гаряча – мені далеко не все одно: чи в добрім гуморі будеш зранку? І що наснилось тобі вночі? Без слів відчути б і забаганку, і все, про що ти чомусь мовчиш… Не дати сісти бодай п

Ілахім Поет
2024.05.02 22:35
В світі все невипадково
Було, буде, є…
То й співає колискову
Серденько моє.
Всі думки такі прозорі,
Світлі та легкі.
Місяць впав і згасли зорі.
Бо ж твої такі

Євген Федчук
2024.05.02 19:57
Було то все за давніх тих часів,
Коли ще старі боги правували.
І люди їх богами визнавали,
І не жаліли величальних слів.
Жилося людям сутужно тоді,
Хоч боги, наче, їм допомагали,
Своїми все ж руками здобували.
А, як бувало, рід не углядів

Іван Потьомкін
2024.05.02 12:35
Велике пошанування до батька й матері, бо Господь Пресвятий ставить його вище пошанування до Себе Самого… Є в тебе майно чи нема - шануй батька твого і матір твою, навіть якщо живеш милостинею" Раббі Шимон бар Йохай Давно це сталось. Тоді, як в І

Світлана Пирогова
2024.05.02 11:03
Четвер Великий. Таїнство вечері.
Ісус омив всім учням ноги
У знак покори. Чиста атмосфера.
Благословення людям Богом.

І кожному із учнів дав він хліба.
За всіх страждав Ісус у муках,
Бо розіп*яли його згодом тіло.

Юрій Гундарєв
2024.05.02 10:26
Літери


Я отримав букву R,
відтепер я - Шарль Бодлер!
Літера казкова:
раз! - і все готово.

Юрій Гундарєв
2024.05.02 10:19
Нотатки дружини письменника Скажу відверто: мені особисто подобаються оповідання мого чоловіка - короткі, але дуже зворушливі. І нехай він досі не лауреат премій, як дехто з його однокурсників, не входить до правління творчих спілок, не видає щорічно ч

Тетяна Левицька
2024.05.02 08:59
Не розказуй мені про любов —
бо блаженство злетіло раптово,
ніби в небо пташина казкова,
що покинула рідний альков.
Не розказуй мені про любов!

Не торкайся моєї руки,
струмом доторк холодний на шкірі,

Леся Горова
2024.05.02 08:05
Голубі троянди

Я у вІрші ховаюся, ніби в дитинстві за штору.
Між рядками ховаю себе від тривог і жахіть.
Але схованка ця ненадійна і зовсім прозора.
То колись під вікном було затишно й тепло сидіть.

Той куточок наснився мені: із тканини м'якої

Артур Курдіновський
2024.05.02 05:59
У старомодній та незграбній шафі
Знайшов я дещо. Зовсім не чекав.
Знайшов свого дитинства нотний зошит,
Який не бачив новомодних шаф.

Серед старих блокнотів та конспектів
Мені засяяв, наче діамант,
Дешевий та простенький нотний зошит,

Віктор Кучерук
2024.05.02 04:40
На все твоя, мій Боже, милість
І ласка істинна твоя, -
Тож не журюся, що змінилась
Життя земного течія.
Уже відлунює гучніше
Мені минуле шумом днів
І в серцем вистражданих віршах,
І в чистих трелях ніжних слів.

Козак Дума
2024.05.01 17:52
Червоними слізьми країна плаче,
сумує без упину третій рік…
І кровотеча більшає, тим паче,
що ріки крові – не берези сік!.

Як виявилось, цирк – то небезпека,
загрози пік – зелене шапіто!.
Канабісом торгують у аптеках,
Останні надходження: 7 дн | 30 дн | ...
Останні   коментарі: сьогодні | 7 днів





 Нові автори (Проза):

Анатолій Цибульський
2024.04.01

Меланія Дереза
2024.02.08

Ольга Чернетка
2023.12.19

Галюся Чудак
2023.11.15

Лінь Лінь
2023.10.26

Світлана Луценко
2023.07.27

Гельґа Простотакі
2023.07.15






• Українське словотворення

• Усі Словники

• Про віршування
• Латина (рус)
• Дослівник до Біблії (Євр.)
• Дослівник до Біблії (Гр.)
• Інші словники

Тлумачний словник Словопедія




Автори / Валентина Попелюшка (1967) / Проза

 Біла скриня

- Кінець семидесятих! Двадцяте сторіччя надворі, а ви, діду, як у середньовіччі – хотіли радикуліт припарками вилікувати, - відчитувала сільського дідуся років восьми десяти молода повногруда сестра, набираючи у скляний шприц розчину для ін’єкцій.
- Та я, доню, все життя тими примочками та настоянками лікуюся, - виправдовувався старенький. – Раніше допомагало: чи застуда, чи з’їв щось не те. До лікарні оце вперше втрапив.
Медсестра з осудом похитала головою і вправним рухом, не моргнувши оком, вколола худорляву старечу сідницю. Дідусь зойкнув і, тримаючись за болюче місце, пошкандибав із маніпуляційної.
Коли тиждень тому сільська фельдшерка відправила діда Пилипа до районної лікарні, той навіть не пручався – так його, бідолашного, скрутив клятий радикуліт.
Спочатку діда поклали у п’ятимісну чоловічу палату відділення неврології. Однак стогін старенького заважав вночі його молодшим сусідам, і тому наступного дня, після обходу, дідуся перевели до меншої палати, де, окрім нього, лежав кремезний чолов’яга років п’ятдесяти. Сердегу паралізувало після інсульту, відібрало мову. Отож скаржитися на неспокійного діда такий точно не буде.
Сумно було дідусеві Пилипові у лікарні. Його рідна Діброва – за сімдесят кілометрів від райцентру. Хіба його старенька, з котрою прожили в мирі та злагоді без року шість десятиліть, здужає часто навідувати хворого?
Першого дня, іще в гомінкій загальній палаті, дідуся тішили розмови сусідів. Він прислухався, що люди говорять, хоча сам в розмову не встрявав. У компанії із паралізованим сусідом дід Пилип геть занудьгував. Не було з ким і словом перекинутися. Та й сумна картина перед очима – прикутий до ліжка безпорадний, іще зовсім не старий чоловік – додавала журби. Чи то почало діяти призначене лікування, чи від жалю до сусіди, але із переходом у цю палату дід Пилип уже ночами не стогнав. Засинав на годину чи дві, а прокинувшись, перебирав у пам’яті пережите.
…Ось їхнє з Оленою весілля. Двоє сиріт – без статків, без садиби. А гостина таки весела – танці, пісні, музики. Сільська громада одностайно вирішує допомогти молодятам збудувати мазанку на краю села, наділивши їх десятьма сотками землі. Зійшлося і старе, й мале. Хтось притяг підводою колоди із сільської пилорами, хтось наносив із провалля глини. Оленчині подруги босими ногами місять вальки. Сміх, жарти, пісні. Яке то було щастя, коли вони з дружино увійшли в ту хату! Ні стола, ні лавки, а вони сміються, цілуються.
… Дід Пилип витер сльозу, що скотилася по щоці на подушку, і перевернувся на інший бік. Вуличний ліхтар заглядав з двору лікарні прямісінько у вікно, біля якого стояло дідове ліжко…
Як вони з Оленкою працювали на тих десяти сотих, один Бог святий знає. Та через рік до десяти іще десять додалося. Двоє сиріт, повінчаних долею, помалу вибивалися в люди, не знаючи ні сну, ні передиху. А тут разом зі щастям увійшла в їхню родину біда. Народила Оленка первістка Миколу. Файний хлопчик, міцний, здоровий. Та у породіллі розійшлися тазові кістки і по пологах не стали на місце. Не могла сердешна й на ноги стати.
Найняв Пилип підводу і поїхав по лікаря аж до сусіднього повіту. Слава про того костоправа розносилася по всіх навколишніх селах. Виліпив костоправ для Оленки гіпсове корито і наказав рік у ньому лежати. Що то був за рік для Пилипа! І безпорадна жінка, і немовля, і хлів та поле – все на одні його чоловічі руки. Бувало, що по кілька діб не те що спати не лягав – на обніжку відпочити не присідав. І обідав на ходу. Що то було – молоді роки! Де й бралися сили подолати усі випробування долі. Не те, що зараз. А як стала Оленка на ноги, та підріс син – Пилип як удруге народився.


…Старенькому вдавалось ненадовго задрімати. А потім – знову спогади, спогади…
… Як Миколі минуло п`ятнадцять, взялися вони нову хату зводити. Хоча на той час від тяжкої праці і Пилип, і Оленка – обом не було ще й сорока – вже носили на спині по горбу, за два роки звели і хату, і комору. Подружжя сиріт, що, починаючи спільний шлях, не мало за душею нічого, зате в душі – і взаємну повагу, і велику та щиру любов, нажило нехитрі скарби - велику чорну скриню, повну вишиваних наволочок та простирадл, що прикрашали простору світлицю на Великдень чи Різдво, вишиваних сорочок та іншого недільного одягу, в якому родина ходила до церкви. А ще в коморі стояла велика бодня, повна солонини, а взимку – ще й ковбас та м’яса. То була справжня гордість родини, яку вони шанобливо, з особливим трепетом, величали білою скринею, хоча збита була та «скриня» зі звичайних струганих дощок, що за рік посіріли.
Аж раптом серед зими тридцять другого прийшла в село біда. Не минула вона і крайньої хати Пилипа Найди. З неї почала свій хижий промисел. Чорну скриню разом зі всім збіжжям поклала на підводу і повезла геть. А спустошену до останньої крихти солі білу скриню порубала на друзки. Пилипові тоді дивом вдалося сховати в лісі козу та носилки сіна. Так вони до весни й дотягнули – кухоль козячого молока на трьох, потайки видоєний Оленкою вночі.
Та через два роки по тому нова біда прийшла до села. І знову не минула крайньої хати, від якої найближче було до шляху, що вів у райцентр. Новому комсомольському ватажкові, якого прислали в село із району, пригледілася нова хата Найд. Цієї «провини» було достатньо, аби за добу родину «розкуркулили» і вислали до Сибіру. Парубок Микола, який ще в голодовку заслаб, не переніс тієї дороги. Задубіле тіло конвоїри викинули із битком набитої вигнанцями теплушки просто посеред засніженого поля. Тож Пилип з Оленкою, повертаючись через десять років до дому, навіть не знали, якому стовпові вклонитися, помолившись за невинну душу єдиного сина. …

* * *

- Василівно, а куди подівся мій кефір і пачка масла? Я ж тільки вчора те поклав у холодильник і, як ви вчили, підписав дату та прізвище.
Чоловік з п’ятимісної палати спантеличено порпався на поличках лікарняного холодильника, шукаючи свої продукти. Чергова санітарка, човгаючи старими стоптаними капцями, підійшла до нього.
- Та я сьогодні до холодильника і не заглядала. А зазвичай, перш ніж щось викинути, проходжу по палатах і попереджаю, щоб кожен своє попідписував.
З палат почали визирати пацієнти, прислухаючись до розмови біля холодильника.
- Мені позавчора донька принесла котлети По-київськи. Думала, повечеряю. Ви ж знаєте, яка тут вечеря – молочна каша о п’ятій вечора. Так от! Я у вечері до холодильника – нема моїх котлет. На всіх поличках дивилася, може – хто переклав. Повечеряла, називається, - підійшла огрядна жіночка у квітчастому халаті.
- А я сирників зі сметаною не знайшов.
- А у мене сосиски пропали.
Біля холодильника зібрався чималий гурт хворих із різних палат, і всі навперебій розповідали про свої пропажі.
- Нє, ну я думала, що не положено котлети до лікарні приносити, то їх санітарка викинула, - пояснювала жінка, - тому нікому нічого й не казала. Але якщо вже то не у мене одної, то і моє прийміть до уваги.


- Схоже, у відділенні є хтось нечистий на руку, - висловив припущення професор з чоловічої.
- А може, то сам мед персонал нашими продуктами вечеряє?
- Так, тихо! - спробувала перекричати усіх санітарка. – Я повідомлю про ЧП завідуючого. Будемо розбиратися. Ач, що собі придумали? Мед персонал їхні недоїдки їсть! Та нам дівчата з кухні щоразу щось з обіду залишають.
Розчервонівшись від обурення, вона пішла у підсобку, грюкнувши дверима. У п’ятницю увечері у відділенні були тільки чергові медсестра та лікар. Ото ж «детективну» історію з холодильником санітарка Віра Василівна відклала на понеділок.
У неділю, після короткого обходу палат черговим лікарем, хворі з радістю дочекалися години відвідування рідними. Біля посту чергової медсестри стояли декілька старих стільців з потертою дерматиновою оббивкою, де пацієнти могли поспілкуватися з відвідувачами.
- Здрастуйте. А де тут Пилип Найда лежить? – підійшла до медсестри згорблена бабуся з кошиком. Темна картата спідниця, чорна плюшка, що впродовж багатьох років слугувала верхнім одягом для особливого випадку, сіра плетена хустка, яку бабця називала пуховою, хоча козячий пух давно вже викачався, і тепер це була просто сіра вовняна хустка.
- Найда! До вас прийшли! – Крикнула медсестра, продовжуючи щось писати у журналі і не дивлячись на відвідувачку.
Які ж вони були схожі – дідусь Пилип та його вірна супутниця, з якою пройдено – пережито стільки гіркого й солоного! Обличчя – мов два печені яблучка, темні від сонця та вітру, зморщені. У обох – порепані, покарлючені вироблені мозолясті руки. Зігнуті в дугу, згорблені від непосильної життєвої ноші спини. А в очах – незгасиме тепло любові.
- Голубонько моя! - Доторкнувся дідусь Пилип до сивого чола дружини. Вони присіли на два вільні стільці.
- Я тобі пиріжечків спекла, сиру назбирала. А ще – півника зарубала, борщику твого улюбленого зварила з м’ясцем. Ти наче аж помарнів тут без чистого повітря, на больничній їжі.
Дідусь гладив стареньку по жилавій темній руці, радісно посміхаючись:
- Та ти не клопочися, зіронько. Я тут – як у Бога за пазухою. І лікують мене, і масаж роблять, і їсти дають. Звичайно, не таку смакоту, якою ти мене все життя пестиш. Але жити можна. А ще, - таємниче продовжив дідусь, - у нас тут є така біла скриня, де можна собі брати щось поїсти, коли зголоднієш після вечері. Чого там тільки нема – і молочне, і бульйон, і яйця та ковбаси! А ще у залі є такий ящик на столі, у якому маленькі люди танцюють.
- Йой! – сплеснула руками бабця. – Я про таке й не чула.
Медсестра відірвалася від своєї писанини і почала прислухатися до розмови стареньких. Пацієнти та відвідувачі, що до цього впівголоса спілкувалися поруч, теж притихли.
- Діду! – суворо мовила медсестра. – То це ви у людей їжу крадете у холодильнику?
Посмішка враз втекла зі старечого обличчя.
- Що ти, доню? - Перелякано відповів дід. – Я за все своє життя ні в кого і крихти хліба не вкрав, навіть у голодовку.
- Чекайте - чекайте, - втрутився у розмову професор, що до цього жваво розповідав доньці про перебіг свого лікування, - вибачте, що випадково підслухав. Ви говорили, що брали їжу собі на вечерю в холодильнику?
- Ну так всі ж брали, - збентежено виправдовувався дідусь. Від почутих звинувачень він, здавалося, ще більше зігнувся до землі.


- Вибачте, шановний, - ввічливо продовжував професор, - а ви, пані, не спішіть звинувачувати людину у страшних гріхах, - звернувся він до медсестри. – Я так розумію, що раніше сільський дідусь ніколи не бачив холодильника і не знав, що, перш ніж щось звідти взяти, треба його туди покласти.

* * *

Зранку в понеділок неврологічне відділення нагадувало гомінкий вулик. Ось-ось мав прийти завідувач. Лікарі та сестри готувалися до обходу. Санітарка домивала підлогу у коридорі.
Двері у відділення широко відчинилися, і до нього увійшов завідувач, пропускаючи поперед себе зігнуту бабусю з двома великими і, схоже, тяжкими кошиками.
- Куди? Не можна! Зараз не прийомний час, - кинулась до старенької санітарка.
- Пропустіть, - вступився завідувач, - я дозволив. Людина за сімдесят кілометрів їхала зранку, щоб якнайшвидше виправити прикру помилку. Іноді встановлені правила не тільки можна, а й треба порушувати.
Знічена санітарка відступилася, пропускаючи обох – і бабусю, і завідувача, що, підхопивши бабусині кошики, повів її по палатах.
Той лікарняний обхід надовго запам`ятали всі у відділенні. Завідувач , що вперше обходив палати не у супроводі свити колег-медиків, розпитував хворих про самопочуття, а його несподівана «асистентка» - сухенька згорблена бабця - нікого ні про що не питала. Вона, не минаючи жодного ліжка, пригощала людей нехитрими сільськими делікатесами…




      Можлива допомога "Майстерням"


Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi,
  видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Про оцінювання     Зв'язок із адміністрацією     Видати свою збірку, книгу

  Публікації з назвою одними великими буквами, а також поетичні публікації і((з з))бігами
не анонсуватимуться на головних сторінках ПМ (зі збігами, якщо вони таки не обов'язкові)




Про публікацію
Дата публікації 2016-01-14 08:13:27
Переглядів сторінки твору 2073
* Творчий вибір автора: Любитель поезії
* Статус від Майстерень: R2
* Народний рейтинг 0 / --  (5.039 / 5.52)
* Рейтинг "Майстерень" 0 / --  (4.961 / 5.54)
Оцінка твору автором -
* Коефіцієнт прозорості: 0.784
Потреба в критиці щиро конструктивній
Потреба в оцінюванні не обов'язково
Автор востаннє на сайті 2017.11.02 20:23
Автор у цю хвилину відсутній

Коментарі

Коментарі видаляються власником авторської сторінки
Нінель Новікова (М.К./М.К.) [ 2016-01-14 11:01:57 ]
Розчулилась до сліз! Хоча щось подібне вже чула, але Ви, Валю, надзвичайно майстерно змалювали цю нехитру історію!


Коментарі видаляються власником авторської сторінки
Валентина Попелюшка (Л.П./М.К.) [ 2016-01-14 17:17:52 ]
Дякую! Я тут зібрала докупи декілька почутих колись життєвих історій. Життя - така цікава річ, що нічого вигадувати для сюжету і не треба...


Коментарі видаляються власником авторської сторінки
Олександр Олехо (Л.П./М.К.) [ 2016-01-14 18:50:46 ]
Цікава ваша проза - не з голови, а з життя...


Коментарі видаляються власником авторської сторінки
Валентина Попелюшка (Л.П./М.К.) [ 2016-01-26 17:27:23 ]
Дякую, Олександре!