Логін   Пароль
 
  Зареєструватися?  
  Забули пароль?  
Оксана Колтун (1977)



Художня проза
  1. Як провести вихідні по-закарпатському
    Якщо найважча частина подорожі вже позаду (а мається на увазі з’ясування з ким, коли, куди і на чому їхати, що і де побачити), ви опиняєтеся в Ужгороді. Або в Мукачевому. Або в Рахові. Або… Почнімо з Ужгорода.

    Що робити в Ужгороді рано-вранці
    Першим ділом після приїзду потягом виходьте на перон, з перону – через вокзал на привокзальну площу імені Г. Кірпи. Поняття “рано-вранці” накладає деякі обмеження на ваші дії: ви хотіли б випити кави чи поснідати, але все ще зачинено; ви хотіли б поселитися в готель, але розрахунковий час там о 12.00. Так що після умовно випитої кави залишається культурно-пішохідна програма (прогулянка містом) або – що вам дуже рекомендуємо – поїздка до замку, можна до Середнянського, проте краще до Невицького.

    Як потрапити до Невицького замку
    Ви пам’ятаєте, що опинилися на привокзальній площі. Отже, розпитайте водіїв маршруток, чи їдуть вони до іншої площі – Корятовича. Сідайте, якщо відповідь “так” і, проїхавши кільканадцять хвилин, вийдіть і перейдіться по вулиці Фединця до автостанції №2 по вулиці Добрянського. Там візьміть квиток до Невицького і через хвилин двадцять–двадцять п’ять будете на місці. Після висідання з автобуса переходьте дамбу і піднімайтеся дорогою вгору до містка, а далі – уподобаними вами стежками.

    Кого можна зустріти в Невицькому замку
    Плямистих саламандр.
    Слимаків.
    Ремонтно-будівельну бригаду на розташованій поруч базі.

    Що там робити
    Висловлювати захоплення.
    Кричати і бігати від радості.
    Знимкувати і знимкуватися.
    Чого робити не варто
    Нищити милих червонокнижних земноводних тварин, тобто саламандр.

    Що робити в Ужгороді рано-вранці
    після повернення з Невицького замку
    Ви знову прибули на автостанцію №2. До вас уже долинає запах свіжої випічки, однак двері закладів громадського харчування все ще по-зрадницькому замкнені. Не кажучи вже за музеї-галереї. Тому вирушаємо у передмістя Горяни, до церкви-ротонди Св. Миколи (ХІІ–ХІV ло.): ранкові вулиці виводять до Театральної площі, далі переходимо міст через Уж і прямуємо до площі Петефі. Сідаємо у маршрутку і хвилин через десять – п’ятнадцять виходимо біля скульптури Матері Божої.

    Як знайти церкву-ротонду в Горянах
    Йдете вгору. Не особливо задивляйтеся на лівий бік, бо потрібні вам орієнтири – три криниці – на правому. Буквально кілька хвилин ходьби. Та якщо пройдете трохи далі чи навіть заблукаєте, місцеві мешканці вкажуть правильний напрям.
    Після трьох криниць і містка піднімаєтеся сходами догори і … Ось воно, шукане вами диво.

    Що робити в Горянах
    Те ж, що й у Невицькому, тільки не кричати і не бігати.
    Вертатися тим самим шляхом.

    Як потрапити в Ужгородський замок
    Після приїзду з Горян знову пройдіться через міст, а далі – площею Капітульною вийдіть до замку, заплатіть у касі 4 гривні – і заходьте.

    Що робити в Ужгородському замку
    Те ж, що й у Невицькому, тільки зважайте на велику кількість інших відвідувачів, і якщо захочеться кричати від радості, то зробіть це краще згодом у Середньому за два рази.
    Ще на лавчинах у тіні дерев можна причаститися до якоїсь канапки чи що ви там зі собою везли-несли.

    Що ще робити в Ужгороді,
    якщо ви плануєте тут залишатися менше, ніж на три години
    Відвідати закарпатський музей народної архітектури та побуту, закарпатський художній музей, меморіальні музеї…
    Прогулятися набережними.
    Випити нарешті кави!

    Як знайти в Ужгороді місце для пиття кави
    Завдання дуже серйозне, тому радимо ним не легковажити. Ще вдома варто розпитати знайомих, які тут уже були; пошукати адреси й відгуки в Інтернеті; у жодному разі не брати зі собою кип’ятильника, щоб не виникало спокуси щось нашвидкуруч зварганити самим.
    Рекомендуємо: йти і зупинитися там, де вам найбільше сподобається; сидіти, втішатися ароматами і смаками, музикою, пейзажем за вікнами… І на всяк випадок наставити будильник у мобільному, щоб не залишитися тут назавжди.

    Що далі?
    Якщо ви вирішили ночувати деінде, то по дорозі до “деінде” варто заїхати в Середнє.

    Як потрапити до Середнянського замку
    Ми з вами зупинилися в центрі Ужгорода чи на набережній Незалежності. Звідтіля, перейшовши інший міст, проспектом Свободи йдіть до автостанції №1. Сідайте у будь-який автобус у керунку Мукачевого і просіть зупинитися біля Середнього. Попереджаємо, водій може комизитися і навіть зупинитися далі, ніж вам потрібно, кілометрів на два, але то не страшно. Якщо ви побачили замок ще з дороги (зліва, коли їхати від Ужгорода), то доберетеся до нього легко. Найлегше, коли автобус їде не просто по трасі, а в саме Середнє. Якщо ж вас висадять за автодорожною розв’язкою, то просто доведеться йти на двадцять хвилин довше. А побачите млин – ви вже майже на місці.

    Що робити в Середнянському замку
    Те ж, що й у Невицькому й Ужгородському. Тільки пам’ятаєте, що треба кричати від радості за два рази?
    Ще можна пригадати тамплієрів.

    Як добратися до Мукачевого з Середнянського замку
    Вийти на трасу. Зупинити автобус. Кілька гривень, кільканадцять хвилин – і ви вже бачите жадані обриси четвертого на сьогодні замку.

    Що робити в Мукачевому ввечері
    Коли у вас вільні руки і є гроші в кишенях, то з’являється такий вибір можливостей, що їх перелік потіснить усенькі поради. Тому будемо вважати, що ви з наплічниками чи сумками і потребуєте місця для ночівлі.
    Радимо (настирно, наполегливо, настійливо!!!) забронювати місця заздалегідь. Більше того, через день-два передзвонити і переконатися, що вам дійсно забронювали місця. Отож, коли адреса готелю є, ви берете таксі, або йдете пішки, або їдете міським автотранспортом, одним словом, добираєтеся до свого готелю і поселяєтеся.
    А далі все залежить зовсім не від грошей у вашій кишені, а від часу доби і головне – ваших сил! Маєте сили – пройдіться вечірнім містом…

    Як потрапити до Мукачівського замку “Паланок”
    Попереджаємо: від центра замок далеченько. Любите міські автобуси – маєте нагоду під’їхати до підніжжя Замкової гори. Таксі вас довезе на двісті метрів ближче і трішки вище.
    Піднімаєтеся догори і щодня, крім понеділка, з 9.00 до 17.00 – заходьте, заплативши 5 гривень.

    Що робити в Мукачівському замку
    Паланок може вас так вразити, що ви просто не знатимете, що робити. Тоді подивіться на небо вгорі, на місто внизу, усміхніться і насолоджуйтеся!

    Що ще можна робити в Мукачевому
    протягом двох-трьох годин
    Пообідати. Завдання пошуку місця обіду таке ж відповідальне, як і з ужгородською кавою. Як не хочете їсти піцу, взнайте заздалегідь, де готують банош з бринзою, паприкаж і гуляш.
    Продегустувати вина у винному барі і купити плящину-другу додому.
    Пройтися площею Миру і привітатися з Кирилом і Мефодієм.
    Відвідати Свято-Миколаївський монастир.
    Навесні варто просто ходити вулицями, вкритими опалим цвітом магнолій і сакур.
    Знову випити кави чи почитати “роман до кави” Горана Петровича.
    Сісти у свій потяг (автобус, машину).
    І мріяти повернутися сюди знову.


    Серпень 2008 року


    Прокоментувати
    Народний рейтинг -- | Рейтинг "Майстерень" -- | Самооцінка -